Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

 

Kimya

Geri
  • SODYUM NITRAT

Gıdalarda koruyucu katkı maddesi ve renk koruyucu olarak kullanılan sodyum nitratın E numarası E251'dir.
Moleküler formülü NaNO3, moleküler ağırlığı 84,9947 g/mol, yoğunluğu 2,26 g/cm3, erime noktası 307°C, kaynama noktası 653°C, sudaki çözünürlüğü 87,4 g/100 ml olan sodyum nitrat beyaz toz veya renksiz kristal şeklinde bulunur.
Sodyum nitrat (NaNO3) Şili güherçilesi olarak da bilinir. Isıtılınca, önce oksijen ve nitrit, sonra azot, oksijen ve sodyum oksit halinde ayrışır.
Sodyum nitrat doğal oluşan bir mineraldir. Doğada yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.
Sodyum nitrat kimyasal olarak değişik yöntemlerle üretilmekledir. Bu yöntemlerin tümünde sulu sodyum nitrat çözeltisi buharlaştırılmakta ve sodyum nitrat kristal şekle dönüştürülmektedir. Sodyum nitrat gübresinde nitelik yönünden nem, parça büyüklüğü durumu, nitrit içeriği, toplam yabancı madde içeriği ile azotun % 16'dan düşük olmaması hususları dikkate alınmaktadır.


  • AMONYUM KLORÜR

    Nışadır olarak da bilinir. Hidrojen klorür (Tuz asidi, tuz ruhu, kloridrik asit) ve amonyağın tepkimesi ile oluşan tuz. Ençok kuru pillerde elektrolit olarak kullanılan nışadır, galvanizleme ve kalaylamada ayrıca metal yüzeylerindeki oksit katmanını gidererek lehim tutmasını kolaylaştırmak amacıyla lehimcilikte de yaygın olarak kullanılır. Piyasadaki birçok soğuk alğınlığı ve öksürük ilaçının bileşiminde de amonyum klorür bulunur

Renksiz kristalleşmiş bir madde olan amonyum klorür suda kolayca çözünerek hafif asit özelliğinde bir sıvı oluşturur. 340°C'da erimeden buharlaşarak, eşit hacimlerde amonyak ve hidrojen klorür verir.

Amonyum klorür, sodyum karbonat üretiminde uygulanan solvay yönteminde (amonyak-soda yöntemi) ortaya çıkan bir yan üründür. Amonyum sülfat ve sodyum klorür çözeltilerinin tepkimesinden de elde edilebilir.     strong>

  

   
   
POTASYUM KLORÜR  
BARYUM KLORÜR   
ÇINKO KLORÜR  
POTASYUM KARBONAT                                                                
SODYUM KARBONAT  
SODYUM NITRIT  
SODYUM METABISÜLFIT  
SODYUM LITRIT  
SODYUM HIDROSÜLFIT  
ANTIMUAN TRI OKSIT  
DISIYANDIAMID    
OKSALIK ASIT  
ÇINKO OKSIT  
SODYUM TRIPOLI FOSFAT ( STTP )  
SODYUM HEKZA META FOSFAT (SHMP)  
POTASYUM SILIKA FLÖRÜR  
SODYUM SILIKA FLÖRÜR  
SODYUM FLÖRÜR  
BORAKS  
ASIT BORIK  

 

 

 

© Copyright 2010. Tüm hakları saklıdır.Avrasya Kimya & Plastik.