Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

 

Kimya

Geri
  • Kalsiyum Karbonat

Karbonat (CO3--) iyonunu oluşturan bileşiktir. İnorganik karbonatlar metal katyonları ile tepkimeye girerek, iyonik bileşikler oluştururlar. Endüstride karbonatlı bileşiklerin çok geniş kullanım alanları vardır. Örneğin sodyum karbonat (Na2CO3) cam, sabun, deterjan, kağıt ve sentetik ipek yapımında kullanılır. Ayrıca karbonat, sert suda bulunan kalsiyum ve magnezyum iyonlarıyla tepkimeye girerek çökelti oluşturur ve suyun yumuşamasını sağlar. Sodyum karbonat pH dengeleyicisi olarak ta kullanılır. CO3-- iyonu, hidrojen iyonlarıyla tepkime vererek çözeltinin asitliğini azaltır (pH değerini artırır). Sodyum karbonat kimya endüstrisinde, başka birçok farklı sodyum bileşiği sentezlemek için kullanılır. Bunlar arasında sodyum bikarbonat (ekmek sodası), sodyum silikat ve sodyum tripolifosfat (deterjan yapımında), sodyum kromat ve sodyum dikromat (krom kaplama işleminde), sodyum alüminat (alüminyum saflaştırılmasında), sodyum siyanür (elektrokaplamada), ve sodyum hidroksit (kuvvetli baz olarak) sentezlenir.


  • Melamin

 

Kimyasal bileşimi : Melamin sülfonat polimeri esaslı sıvı
Görünüş : Renksiz homojen sıvı
Katı madde (%) : 40 ± 1,5
pH değeri : 8,5 ±1,5
Viskozite (+20 °C) : 44 cP ± 4,0
Yoğunluk (g/cm3) : 1,22 ±0,02

 MELAMİN SÜLFONAT, betonun karma suyunu yüksek oranda azaltarak erken ve nihai dayanımını arttıran ve aynı miktarda su ile
betona yüksek oranda akışkanlık kazandıran süper akışkanlaştırıcı beton katkısıdır.


  • NAFTALIN

  Naftalin Maden kömürü katranından elde edilen bir madde. Beyaz renkli kendine has özel kokulu parlak kristal yapılı bir bileşiktir. Organik yapılıdır. Naftalinin güve ve benzeri böceklere karşı öldürücü bir etkisi vardır. Bu sebeple hemen hemen bütün evlerde kullanılır. Naftalin ayrıca boya yapımında özellikle siyah boya yapımında kullanılır.


  • OKZALIK ASIT

Bir cok sebzede bulunan en kücük dikarboksilik asit ailesi üyesi organik asit. Kapali formülü H2C2O4.
 

  Sistematik adlandirma ile etandioik asit denir ve pKa1`i 1.46, pKa2`si 4.40`dir. Organik asitler icin biraz yüksek pKa degerine sahip denilebilir. Fikriniz olmasi acisindan söyleyeyim; 0.1 M`lik sulu cözeltisi yaklasik 1.3 pH degerine sahip.

Suda oldukca kolay cözünür. Polar organik cözücülerindeki(
dietil eter, metanol gibi) cözünürlügü de hayli yüksektir.

Oldukca higroskopik yani havadan nem kapma özelligi oldugu icin ticari olarak genelde dihidrat yani H2C2O4.2H2O halinde satilir. Renksiz, kokusuz kristal ya da toz halindedir.Tektil yikamada, metal temizleyicilerinde, pas gidericilerinde, seramik ve kaucuk sanayinde, fotografcilikta kullanilir.


 

 

 

© Copyright 2010. Tüm hakları saklıdır.Avrasya Kimya & Plastik.